Recenzje

Fujifilm XF1 - recenzja redakcyjna

Ocena użytkowników:  / 9
SłabyŚwietny 

Fujifilm XF1 to cyfrowy aparat fotograficzny typu kompakt, oferujący rozbudowane i ciekawe funkcje. Wyposażony jest w jasny obiektyw zoom oraz nowoczesną i stosunkowo dużą matrycę. W swoim segmencie rynkowym wyróżnia go niebanalny design w stylu retro.

 Estetyka
Unikatową stylistyką Fujifilm XF1 nie odbiega od pozostałych pobratymców z serii X. Cała bowiem linia aparatów X utrzymana w stylizacji retro, wyróżnia się starannością o szczegóły oraz bardzo przemyślanym designem.
Poprzez zastosowanie matowego aluminium i kontrastującej z nim przeciwpoślizgowej czarnej, czerwonej lub brązowej okładziny wykonanej z dobrej imitacji skóry, podkreślono solidność produktu.

Staranność wykonania, dobór wysokiej jakości materiałów oraz wysoka jakość otrzymywanych zdjęć sprawiają, że Fujifilm XF1 jest niewątpliwie eleganckim produktem przeznaczonym dla wymagających klientów. Aparat dostępny jest w trzech kolorach: czarnym, brązowym i czerwonym z dobranym kolorystycznie sztywnym futerałem.


Ergonomia
XF1 nie posiada gripa. Przy tak niewielkim rozmiarze wymodelowanie wygodnego uchwytu pod palce mijałoby się z celem i niepotrzebnie zmieniało design produktu. Aparat trzyma się w dłoni pewnie, dzięki niewielkiemu wypustowi na tylnej ściance ułatwiającemu wsparcie kciuka. Przeciwpoślizgowa, porowata wykładzina z imitacji tłoczonej skóry, spełnia dobrze swoją funkcję.
Dostęp do pokręteł jest łatwy i tak zaprojektowany, aby podstawowe opcje fotografowania można było obsługiwać jedną ręką. Natomiast obsługa menu i obiektywu wymaga zaangażowania obu dłoni.
Kiedy fotografujemy, spust migawki usytuowany jest dokładnie pod palcem wskazującym, a pokrętło zmiany programów znajduje się pod kciukiem prawej dłoni. Z lewej strony przycisku migawki znajduje się przycisk Fn, którego funkcje można dowolnie programować.
Rowkowany pierścień obiektywu służy jednocześnie do włączania aparatu oraz do zmiany ogniskowej.
Aparat sprzedawany jest także z futerałem. W tym miejscu muszę pochwalić producenta. Sztywny i estetyczny futerał wykonany z naturalnej skóry wyłożonej miękką flanelą, umożliwia bardzo szybkie i bezpieczne wyjmowanie i wkładanie aparatu.


Przypadkowemu wypadnięciu zapobiega okrągłe wytłoczenie, w które wchodzi nieco wystający z obudowy obiektyw. To najbardziej przemyślany futerał, jaki do tej pory używałem. Założony na pasek od spodni zupełnie nie przeszkadzał w prowadzeniu samochodu, a wyjęcie i schowanie aparatu zajmuje dosłownie dwie sekundy. Futerał nie jest tani (dopłata ok. 200 PLN), ale jest wart każdej złotówki, przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia.

Zmierzyliśmy czas stoperem od momentu sięgnięcia ręki do futerału do wykonania zdjęcia: ok 4,5 sekundy!

Po kilku dniach użytkowania przyzwyczaiłem się do innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych w XF1, uważam je więc za udane. Bardzo spodobał mi się automatyczny włącznik aparatu wbudowany w obiektyw – nie da się zapomnieć o wyłączeniu.


Niecałe 3,5cm grubości aparatu (po złożeniu obiektywu) umożliwia przechowywanie nawet w kieszeni.
1. Pokrętło zmiany programów PASM.
2. Spust migawki.
3. Dioda wspomagająca AF.
4. Punkt orientacji dla zmiany ogniskowej i dla wyłączenia aparatu.
5. Lamelki chroniące obiektyw całkowicie chowają się w obudowę odsłaniając obiektyw po włączeniu aparatu.


6. Rowkowany pierścień służący do zmiany ogniskowej i włączania/wyłączania aparatu.
7. Lampa błyskowa.
8. Programowany indywidualnie do potrzeb fotografującego przycisk FN (np.: wybór ISO, dynamiki świateł/cieni, fotometria lub zoom cyfrowy itp.).9. Włącznik i wysunięcie flesza.
10. Dioda wskazująca pracę zapisu.
11. Pokrętło operacyjne zmiany parametrów ustawionej funkcji menu np. w trybie M dla ustawień przysłona/migawka – przyciśnięcie zmienia wybór.
12. Wypust na którym opiera się kciuk w celu pewniejszego trzymania aparatu w dłoni.
13. Podgląd wykonanych zdjęć lub filmu oraz ich ekspozycji. Przycisk działa również, kiedy aparat jest wyłączony, ale należy dłużej go przytrzymać w celu włączenia.
14. Przycisk nagrywania filmu.
15. Pokrętło zmiany pozycji w menu, służy
również do ustawiania ostrości w trybie ręcznym AF.
16. Przycisk menu, oraz zatwierdzania wyboru wybranych funkcji (np. opcje zdjęć) oraz ustawień (data, język itp.) aparatu. Wokół tego przycisku znajduje się selektor szybkiego dostępu do samowyzwalacza, funkcji flesza, makro i korekty ekspozycji.
17. Przycisk e-fn (szybkie menu) służy do zaprogramowania przycisków fn (8), selektora, play (13) i record (14) według indywidualnych potrzeb fotografującego.
18. Przycisk DISP/BACK służy do wyboru dowolnych informacji, jakie mają się wyświetlać na ektranie LCD (np.: histogram, ekspozycja, sztuczny horyzont itp.). W czasie wyświetlania wykonanego zdjęcianaciśnięcie tego przycisku spowoduje wyświetlenie wszelkich parametrów ekspozycji (ISO, przysłona, czas) i trybu (np. symulacji filmu, czy DR).
19. Ekran LCD służący do podglądu kompozycji w czasie wykonywania zdjęć, wyświetla również wszelkie parametry menu i ekspozycji oraz służy jako przeglądarka wykonanych zdjęć i filmów.20. Pokrywa gniazd baterii i karty SD.
21. Głośnik do odsłuchiwania dźwięku nagranego filmu – na przedniej ściance tuż ponad głośniczkiem i gniazdem śruby statywu znajdują się dwa mikrofony do nagrywania dźwięku filmu (są prawie niedostrzegalne).
22. Gniazdo śruby statywu (na pochwałę zasługuje usytuowanie gwintu statywowego, które umożliwia wymianę karty i baterii bez konieczności zdejmowania aparatu ze statywu).
23. Stalowe ucho dla paseczka na dłoń
.
24. Gniazdo mini USB (spełnia również rolę multi-konektora sygnału audio i video – potrzebny specjalny kabel).
25. Gniazdo HDMI.


WIZJER I WYŚWIETLACZ LCD
Aparat nie posiada celownika optycznego. Do kompozycji obrazu używamy 3 calowego ekranu LCD o rozdzielczości 460 tys. pikseli.
Jasny i wyraźny nawet w słońcu ekran LCD służy również do obsługi menu. XF1 odczytuje zdjęcia wykonane innymi aparatami serii X, łącznie z danymi ekspozycji (powyżej - na LCD podgląd zdjęcia z X100s).


MOŻLIWOŚCI FOTOGRAFICZNE
Nowoczesne matryce wymagają stosowania bardzo dobrych obiektywów. Zoom zastosowany w XF1 spełnia taki wymóg. W 6 grupach znajduje się siedem soczewek, a dzięki zastosowaniu szkła o niskiej dyspersji i czterem soczewkom asferycznym otrzymywane zdjęcia są ostre (nawet na brzegach kadru) i prawie pozbawione zniekształceń geometrycznych.

Aberracja chromatyczna jest niewielka, a po przymknięciu przysłony do 5.6, 8 i 11 - prawie nie występuje. Dalsze przymykanie przysłony pogarsza jakość, ale jest to związane z efektami brzegowego załamania światła na listkach przysłony (brzegowa dyfrakcja światła).

Problem winietowania w tym obiektywie jest znikomy. Niewielkie winietowanie zauważamy przy pełnym otworze obiektywu.
Większość wad (poza ostrością optyczną obiektywu) można skorygować w czasie obróbki cyfrowej zdjęć. Chociaż coraz częściej niewielkie wady obiektywów są korygowane elektronicznie w samym aparacie (np. w Fujifilm X100s).

Obiektyw ma wbudowany sterowany elektronicznie optyczno-mechaniczny układ stabilizacji drgań. Dzięki temu można uzyskiwać zdjęcia mniej poruszone. Jego skuteczność wynosi dwie wartości EV (2 przysłony).

Zastosowany w aparacie sensor matrycy EXR zbudowany w technologii CMOS, znany jest z bardziej zaawansowanego aparatu Fujifilm X10. Posiada 12 milionów aktywnych pikseli. Matrycę obsługuje procesor o tej samej nazwie (EXR) umożliwiający zapis sygnału matrycy z prędkością 7 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości oraz filmów HD. Najwyższa prędkość zapisu pojedynczych klatek, pozwala na nagrywanie filmów w zwolnionym tempie.

Dzięki technologii EXR, oprócz tradycyjnego PASM aparat jest wyposażony między innymi w specjalną funkcję o tym samym symbolu na poktrętle zmiany trybów - EXR. W menu posiada ona ustawienia dla wybranych przez nas priorytetów: SN (małe szumy, wysoka czułość), DR ( dynamika świateł i cieni do wyboru od 100-400) i HR (priorytet ostrości zdjęcia). Musimy jednak pamiętać, że każdy z wybranych priorytetów kosztuje spadkiem jakości pozostałych.Taka dynamika świateł i cieni jak widzimy na zdjęciu powyżej jest rzadkością wśród kompaktów. Jak widać po odbiciu światła w bruku w obiektyw padało silne światło zachodzącego słońca.

Technologia EXR umożliwia zmianę ilości aktywnych pikseli celem zmniejszenia szumów cyfrowych. Przy przestawieniu na 8 megapikseli szum na zdjęciach jest niezwykle mały, nawet na ustawieniu czułości 1600 ISO. Jest to jedna z najlepszych matryc w swojej klasie. Obniżenie rozdzielczości matrycy do 6 megapikseli powoduje nie tylko dalsze zmniejszenie szumów, ale również podnosi dynamikę zdjęć. Ponadto technologia ta umożliwia wykonanie bardzo dobrej jakości zdjęć w pełnej rozdzielczości 12 megapikseli na niskim zakresie ISO – 100 do 400. Zaawansowany procesor obrazu umożliwia szybki zapis na (wysokiej klasy) karcie SD.

Lampa błyskowa jest niewielka i niewielkiej mocy, jednak w połączeniu z jasnym obiektywem i dobrą jakością zdjęć na wyższych czułościach ISO zaspokaja ona podstawowe potrzeby. Flesz obsługiwany jest programem umożliwiającym dowolną współpracę z migawką. Pomiar światła lampy odbywa się przez obiektyw - TTL.

ZASILANIE
Płaski akumulator litowo-jonowy NP-50A o pojemności 1Ah/3,7v umożliwia wykonanie do 250 zdjęć z umiarkowanym wykorzystaniem lampy błyskowej.TESTY ISO

Portret
Test wykonany na wydłużonej ekspozycji w warunkach światła mieszanego

Testy w studio

WYBRANE FILTRY ARTYSTYCZNE

Niebieski

Zielony

Fioletowy

Pomarańczowy

Czerwony

Żółty

Czarno-biały

Wysoki kontrast

Hi-Key (tryb pomocny w zdjęciach z przeważającą bielą)

Low-Key (tryb pomocny w zdjęciach z przewagą cieni, gdzie rysunek światła jest dyskretny, nastrojowy)

Miniatura (tryb ma jedynie sens, gdy fotografujemy plan pod kątem)

Aparat otworkowy (symulacja silnego winietowania powodowana poprzez dyfrakcję)

Sepia

Velvia


MAKRO

Najmniejsza odległość ostrzenia dostępna jest dla ustawienia zoom w pozycji szerokokątnej: 25mm (6mm)GALERIA ZDJĘĆ PRZYKŁADOWYCH
PODSUMOWANIE

Kompakt Fujifilm XF1 dzięki wysokim walorom estetycznym oraz jakości wykonania znajduje swoje miejsce wśród „biżuterii użytkowej”. Jednak główną zaletą tego aparatu wobec „plastikowej” konkurencji jest wysoka jakość zdjęć w połączeniu z solidnością materiałów z jakich został wykonany. Gdyby stworzyć ranking aparatów na podstawie oceny punktowej za stosunek wielkość aparatu do jakości zdjęć, to XF1 znajdowałby się w ścisłej czołówce.


Mocne strony:

 • Obiektyw zoom - jasny, znakomity optycznie, odpowiednik 25-100 mm (dla 35mm) f/1.8-4.9 z funkcją makro. Soczewki z bardzo skutecznymi powłokami przeciwodblaskowymi (szczególnie użyteczne w fotografowaniu pod światło).
 • Sensor - duży jak na kompakt w formacie 2/3 cala, 12MP EXR CMOS umożliwiający fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych (przy niskich szumach na zdjęciach do czułości ISO 1600).
 • Zapis plików RAW (RAF)
 • Znakomita praca w świetle mieszanym.
 • Bardzo dobry automatyczny balans bieli.
 • Wysoka jakość zdjęć – wysoka ostrość, małe zniekształcenia geometryczne, dobre odwzorowanie barw.
 • Bardzo przemyślany futerał – wyjęcie czy też schowanie aparatu zajmuje około dwie sekundy.
 • Włączanie i wyłączanie, oraz obsługa zoom poprzez przekręcanie obiektywu (początkowo miałem wątpliwości co do takiego rozwiązania, ponieważ zamiast przechodzić w tryb “stand by” uśpienia, przez pomyłkę wyłączałem aparat, jednak z czasem nie miałem z tym problemu).
 • Dobre zabezpieczenie obiektywu przed kurzem i uszkodzeniami mechanicznymi poprzez wbudowane lamelki automatycznie zamykające dostęp do przedniej soczewki po wyłączeniu aparatu.
 • Niewielka waga, wymiary zewnętrzne i bardzo dobrze zaprojektowany futerał


Słabe strony:

 • AF w słabym świetle
 • Zbyt zagłębiony w obudowę przycisk fn.
 • Bardzo utrudniona synchronizacja z zewnętrznymi lampami błyskowymi.
 • Korektę ekspozycji +/- zmienia się korzystając z ekranu LCD. Sądzę, że zastosowanie pokrętła korekty +/- jak to ma miejsce w innych aparatach serii X, byłoby bardzo użyteczne.

 

SPECYFIKACJA TECHNICZNATekst/zdjęcia: Andrzej Wojciech Dworaczek


 

Komentarze  

 
0 #2 jck 2015-03-05 11:59
"Słabe strony:
(...)
Korektę ekspozycji +/- zmienia się korzystając z ekranu LCD. Sądzę, że zastosowanie pokrętła korekty +/- jak to ma miejsce w innych aparatach serii X, byłoby bardzo użyteczne."
To, pomijając drobnostki, to jest kuriozum! Ekran dotykowy? A oba pokrętła sterujące? Co to jest?
Cytuj
 
 
0 #1 Krzysztof Powolny 2013-06-14 22:23
To ja dla porównania dodam test z Fotopolis http://www.fotopolis.pl/index.php?n=16192&fujifilm-xf1-test i zobaczmy który redaktor jest bardziej surowy
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Czytaj więcej

Wystawa Adama Włóczk…

BLUE to cykl zdjęć zrealizowany na przełomie 2012 i 2013...

XIII Doroczna Wystaw…

Doroczna wystawa absolwentów Studium Fotografii ZPAF jest owocem i podsumowaniem...

Nagroda Reddot Desig…

Aparaty Fujifilm X-Pro1, X-E1 oraz Instax otrzymałynagrody red dot award:...

Zdjęcia

Forum

Sylwetki

Marcin Pycha

Marcin Pycha

"Fotografia interesowała mnie odkąd pamiętam i pomimo wielu innych zainteresowań zawsze towarzyszy...

Marta Zielińska

"Maluję i fotografuję. Łączę obie pasje, bo obie polegają na interpretacji otaczającego świata."   ...

Małgorzata Wądołowska - Buzek

Małgorzata Wądołowska - Buzek

"I tak, dzięki mojej córce, rozpoczęła się moja przygoda z fotografią."      

Reklamy Google